Wysoka inflacja sprawia, że wypracowane zyski przestają mieć realną wartość, jeśli inwestujemy na przykład w lokaty bankowe czy obligacje skarbowe. Jakie alternatywne produkty inwestycyjne cieszą się popularnością w 2022 roku, pozwalając tym samym zarabiać?

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości stało się niejako bezpieczną przystanią, gdyż od wielu lat nie tracą one na wartości, pozwalając osiągać relatywnie wysokie stopy zwrotu. Największą popularnością cieszą się dziś domy i mieszkania na wynajem, choć jest to inwestycja o charakterze długoterminowym. Znano stało się również kupowanie nieruchomości, odnowienie ich, a następnie sprzedanie z zyskiem, czyli tak zwany flipping. Eksperci szacują, że ceny nieruchomości będą utrzymywać się na podobnym poziomie przynajmniej do końca roku, zatem jest to dobry produkt inwestycyjny dla osób, które posiadają nieco większy kapitał na start.

Akcje firm zagranicznych i polskich

Spore zyski może przynieść także inwestowanie w akcje firm zagranicznych, szczególnie działających w krajach o dobrze prosperujących gospodarkach. Niestety, wejście na giełdę zagraniczną wymaga posiadania sporej wiedzy teoretycznej, a także założenia konta we właściwym domu maklerskim. Alternatywnym rozwiązaniem jest inwestowanie w akcje polskich firm, na warszawskiej giełdzie. Nowy rok przywitał nas sporymi wzrostami, a analitycy są zdania, że taka tendencja utrzyma się przez dłuższy okres czasu.

Start-upy

Alternatywnym rozwiązaniem dla inwestorów są start-upy, czyli nowo założone przedsiębiorstwa, które potrzebują kapitału na start. Zazwyczaj działają one w branży informatycznej bądź innej, promującej nowoczesne technologie. Najczęściej inwestorzy mogą liczyć na odpowiednie wynagrodzenie, gdy firma zacznie przynosić oczekiwane korzyści finansowe. Inwestowanie w start-up to doskonały pomysł także dla tych, którzy posiadają wiedzę w danej dziedzinie i chcą wesprzeć zespół nie tylko pod kątem finansowym, ale również merytorycznym, biorąc czynny udział w promowaniu nowych rozwiązań.

Wróć do strony głównej